رنگ فانتا کروم چیست

ترمیم کروم شیرالات
رنگ کروم در شیرآلات و آموزش ترمیم کروم
جولای 1, 2021
فانتا کروم

دسترسی سریع به رنگ فانتا کروم

رنگ فانتا کروم چیست : فانتاکروم نوعی روش آبکاری پاششی با فرمول تقریبا پیچیده است. این روش آبکاری قابلیت پوشش دهی روی هر سطحی با هر جنسی را دارد و کار با آن بسیار آسان است.

نکته حائز اهمیت پیش از استفاده از فانتا کروم آشنایی کامل با دستگاه و روش اجرا همچنین معایب فانتا کروم می باشد !حتما قبل از شروع و راه اندازی فانتا کروم این مقاله را بخونید !

فانتا کروم

رنگ فانتا کروم چیست ؟

رنگ فانتا کروم را می توان با استفاده از دستگاه فانتاکروم بر روی همه جامدات از پلاستیک و شیشه گرفته تا فلزات مختلف اعمال کرد و آبکاری کرد. در سال‌های آتی این روش آبکاری بخش بزرگی از بازار رنگ و آبکاری کروم  را به خود اختصاص داده است .

آبکاری با روش فانتاکروم با استفاده از فن آوری نانو و به وسیله یک دستگاه پاششی انجام می‌شود، نکته جالب در مورد دستگاه فانتاکروم این است که تولید کننده را نسبت به مجموعه خدمات آبکاری بی‌نیاز کرده و خود فرد می‌تواند آبکاری را انجام دهد.

پوشش فانتا کروم و مراحل آن

فانتاکروم ، روش پاششی کرومی با فعل و انفعال شیمیایی بین چند ماده متفاوت است. این فعل و انفعالات شیمیایی در سه مرحله پرایمر، کروم و کیلر انجام می‌شود، بعد از این مراحل شیء نیاز به خشک شدن دارد و در نهایت لایه پایانی ظاهری کروم مانند خواهد داشت و مانند فلزات، سطحی صیقلی و آینه‌ مانند خواهد داشت.

  • اکتیواتور : این بخش به عنوان آبدوست استفاده میشود . برای استفاده در روش فانتا کروم یکی از ویژگی هایی که اکتیواتور بر روی سطح ایجاد میکند آبدوست یا هیدروفیلیک میباشد که باعث میشود سطح کار پذیرای نقره آزاد شده باشد .
  • نیترات نقره:  یا همان بخش A در بازار شناخته شده است . این بخش از نمک بدست آمده نقره که به اسید نیتریک اضافه میشود ( نیترات نقره ) فراوری میشود. به این نکته توجه کنید که حتما در بخش نقره باید از نقره ی 99 درصد استفاده شده باشد.
  • اسید احیا کننده: یا همان بخش B در بازار شناخته شده است. این اسید در هنگام پاشش بر روی سطح از طریق پیستوله دو نازله در هوا با نیترات نقره برخورد میکند و نقره از نیترات جدا میشود که بر روی سطح اکتیواتور میشیند.
  • دقت کنید که اگر اکتیواتور به خوبی سطح را آب دوست کرده باشد نقره بر روی سطح بهتر میشیند و نیازی به پوشش نهایی نیست .

پرایمر فانتا کروم چیست ؟

برای مسطح سازی زیرکار میتوانید از رنگ اتومبیل 21 استفاده کنید اما این موضوع فقط برای سطوحی استفاده میشود که زیرسازی منظم ندارند.

پرایمر کروم

یکی از معایب فانتا کروم میتوان به این موضوع اشاره کرد . چون این مورد علاوه بر هزینه و ایجاد ارزش افزوده به قطعه باید زمان بیشتری برای آبکاری آن گذاشت.

  • محصولات کروم فروشگاه شیلدر را از دست ندهید

اسپری پرایمر کروم شیلدر 

پوشش نهایی فانتا کروم چیست ؟

پوشش نهایی یا همان TOP COATE در آخرین مرحله فانتا کروم استفاده میشود که این موضوع باعث ایجاد لایه مقاوم به خش و خراش و همچنین محافظت از کروم زیر سازی میشود.

یکی دیگر از معایب فانتا کروم وجود نیاز به پوشش نهایی در قطعاتی مثل رینگ و جلوپنجره میتوان اشاره کرد. چون شما هر نوع رزین پلی اورتان یا اپوکسی بر روی سطح کروم شده پاشش کنید. بعد از مدتی زرد شده و پوسته میشوند.

دستگاه فانتا کروم

همانطور که گفته شد مراحل فانتا کروم کلا از سه مواد اصلی اکتیواتور ، نیترات نقره ( همان بخش A) و اسید احیا کننده ( همان بخش B) تشکیل میشود . دقت کنید در بین این مراحل از آب مقطر برای شستشو نیز استفاده میشود.

وسایل لازم برای درست کردن دستگاه فانتا کروم 

در ابتدای کار شما نیاز به یک کمپرسور باد 250 لیتری دارید که در ابتدا و انتهای لوله های هوای کمپرسور از رطوبت گیر باید استفاده کنید.
رطوبت در فانتا کروم باعث ایجاد اکسیداسیون نقره میکند که این موضوع باعث کدر شدن کار نهایی میشود.
بعد از تهیه ی هوای خشک ( کمپرسور با رطوبت گیر ) نیاز به دو مخزن علامت گذاری شده که یکی برای نیترات نقره و دیگری برای اسید احیا کننده باید استفاده کنید. دقت کنید که از مخزنی که برای نیترات استفاده کرده اید نباید در استفاده های بعدی از مخزن برای نگه داری مواد دیگری استفاده کنید.
آخرین مرحله برای تکمیل کردن دستگاه فانتاکروم ، تهیه ی پیستوله دو نازله مخصوص میباشد که این پیستوله دو نازله یکی برای خروج بخش A و یکی برای خروج بخش B میتوانید استفاده کنید.
دقت کنید در پیستوله های دو نازله فانتا کروم حتما خروجی یا ورودی لوله های باید یکسان باشد . یعنی اگر از یک لوله برای نیترات نقره استفاده میشود تا پایان استفاده از دستگاه حتما از همان لوله برای همان مواد استفاده شود.
معایب فانتا کروم

به صورت کلی بدون در نظر گرفتن هزینه ها و مضرات سلامتی ( مثلا فورمالین رتبه دوم سمی ترین مواد دنیا شناخته شده است که حتی از راه پوست نیز باعث ایجاد سرطان خون در بدن میشود. ) به صورت کلی میتوان در نمودار میزان کیفی و کمی فانتاکروم را بررسی کنید.

توجیح اقتصادی 28%
میزان ماندگاری 32%
وجود مواد سمی 89%
پشتیبانی مواد اولیه 42%
سهولت اجرا 25%
سوالات متداول

در آبکاری با دستگاه فانتاکروم، لایه کروم با استفاده از تکنولوژی پاششی بر روی اجسام پاشیده و تثبیت می شود. بدلیل کیفیت بالای لایه پوششی کروم، سطح آبکاری شده دارای دوام بالایی همانند آبکاری به روش قدیمی می باشد. اما نیازمند صرف زمان وهزینه زیادی می باشد.

برای آبکاری فانتا کرم بهیکمحیط مناسب با تهویه مناسب نیاز است اما در مقایسه با آبکاری های سنتی فضای کمتری مورد نیاز می باشد.

بر خلاف روش های سنتی آبکاری در استفاده از دستگاه فانتا کروم نیاز به تخصص حرفه ای نداشته وبا آموزش های مقدماتی توانایی استفاده از دستگاه را خواهید داشت.