دستگاه وکیوم آبکاری | آبکاری خلاء یا PVD

رکتیفایر آبکاری | معرفی دستگاه آبکاری سخت
فوریه 17, 2022
آبکاری خلاء

دستگاه وکیوم آبکاری : متالیزاسیون پلاستیک با خلاء فرایندی است که به شما امکان میدهد یک لایه فلز روی یک بستر از ماده ی دیگری ایجاد کنید. این فرایند با عنون رسوب خلاء شناخته میشود و مواد پوشش فلزی را تا زمانی که در داخل یک محفظه خلاء تبخیر شوند حرارت میدهد.

فهرست مطالب

فرایند آبکاری خلاء

متالیزاسیون در خلاء شکلی از رسوب فیزیکی بخار PVD است که فرایند پوشش دادن فلزی مانند آلومینیوم یا مس به یک بستر غیر فلزی از طریق تبخیر است. متداول ترین فلز مورد استفاده در متالیزاسیون خلاء آلومینیوم است اما فلزات دیگری مانند مس را نیز بر روی لایه ها رسوب داد.

متالیزاسیون چگونه انجام میشود ؟

فرایند متالیزاسیون با آماده سازی سطح محصول آغاز میشود. سپس یک سیم فلزی در تجهیزات اسپری متالیزاسیون ذوب میشود تا مذاب شود. در انتها هوای تمیز و فشرده مواد را تمیز میکند و هوا فلز تمیز شده را به سطح محصول منتقل میکند تا پوشش را تشکیل بدهد.

روش های آبکاری خلاء

به طور معمول متالیزاسیون به یکی از دو روش زیر انجام میشود :

رسوب فیزیکی بخار : بخار فلزی که برای پوشش استفاده میشود از یک منبع مایع یا جامد می آید.

رسوب بخار شیمیایی : بخار فلز از یک منبع شیمیایی می آید. هر دو فرایند مراحل یکسانی را دنبال میکنند.

تاریخچه استفاده از دستگاه PVD

آبکاری برای اولین بار حدود 200 میلیون سال پیش توسعه یافت.این فرایند هوشمندانه باعث میشد که ذرات فلزی با استفاده از جریان های الکتریکی از یک سطح به سطح دیگر مهاجرت کنند.با توجه به پیچیدگی های این فرایند مهم است که شرکت ها بتوانند به ماشین هایی با استاندارد بالا و همچنین با قیمت مقرون به صرفه دسترسی داشته باشند.

آبکاری خلاء چگونه کار میکند ؟

فرایند متالیزاسیون خلاء در یک محفظه بسته و تحت خلاء زیاد انجام میشود. که به فلز مایع اجازه میدهد از فاز متراکم به فاز بخار برود. بخار آلومینیوم به سطح زیر لایه میچسبد و یک پوشش فلزی روی یک فیلم یا پارچه ایجاد میکند.

مزایای استفاده از دستگاه وکیوم آبکاری

استفاده از آبکاری خلاء در سال های اخیر به دلایل مختلفی افزایش یافته است. برخی از این موارد عبارتند از :

  • این فرایند جذابیت زیبایی شناختی قطعات فلزی را فراهم میکند و در عین حال هزینه را کاهش میدهد.
  • نسبت به سایر فرایند ها مانند آبکاری کروم ایمن تر است.متالیزاسیون خلاء نیازی به اختلاط خطرناک کروم با سیانید ندارد.
  • فرایند خالص تر خطر مواد شیمیایی برای افراد را کاهش میدهد.
  • نسبت به سایر اشکال پوشش فلزی سطوح بالاتری از انعطاف پذیری را ارائه میدهد.

آبکاری خلاء برای زیبایی شناسی

متالیزاسیون خلاء به دلایل زیادی انجام میشود.از نظر زیبایی ظاهری منحصر به فرد و چشم نواز به آن اضافه میکند. زیر لایه های متالیزه میتوانند آینه ای بسیار بازتابنده مانند پرداخت داشته باشند یا در ارتباط با سایر فرایند ها مانند پوشش لمینیت برای ایجاد یک جلوه تزئینی استفاده شوند. فیلمی که تحت متالیزاسیون خلاء قرار گرفته است نیز میتواند رنگ آمیزی یا پوشش داده شود تا به لایه زیر رنگ منحصر به فردی بدهد.

دستگاه وکیوم آبکاری چیست ؟

آبکاری خلاء یک فناوری نازک برای رسوب لایه ها و پوشش های نازک با ایجاد یک محیط فشار زیر اتمسفر و منبع بخار اتمی یا مولکولی است. رسوب بخار فیزیکی PVD و رسوب بخار شیمیایی CVD به عنوان جذاب ترین فناوری پوشش خلاء در نظر گرفته میشود.

آبکاری با کروم

روکش های لایه کروم تقریبا سفید مایل به آبی هستند و قدرت انعکاس سطح کروم کاری شده 65% است در حالی که نقره 88% و نیکل 55% است. اما باید در نظر داشته باشید که خاصیت انعکاس نیکل و نقره بعد از گذشت زمان از بین میرود اما اتفاقی برای کروم نمی افتد. کروم مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی و نمک ها دارد اما اسید های هالوژن دار میتوانند بر روی کروم اثر بگذارند.

آبکاری با نیکل

از مهمترین فلزاتی که در آب کاری استفاده میشود نیکل است.نیکل تقریبا رنگی سفید مایل به نقره ای دارد و بیش از صد ها سال پیش در فرایند آبکاری استفاده میشود. نیکل به راحتی صیقل پذیر بوده و خاصیت انبساط و انقباض بالایی دارد. آبکاری با نیکل برای ایجاد یک لایه براق،جلای سطحی خوب و مقاومت در برابر خوردگی اجرا میشود.

آبکاری با نقره

نقره فلزی قیمتی و به رنگ سفید براق است و اسید سولفوریک به طور جزئی بر آن اثر میکند اما اسید نیتریک میتواند آن را به صورت نیترات نقره حل کند. نقره در برابر محلول های نمکی و غذایی مقاوم است و اکسیژن هوا نیز آسیبی به آن نمیزند. حمام های نقره برای آب کاری دارای مواد افزودنی مختلف برای ایجاد لایه های براق هستند اما معایب الکترولیت های ساده را ندارند.

دستگاه آبکاری نیکل کروم 

این سبک از دستگاه آبکاری کروم خلاء از تکنیکی به نام رسوب لایه نازک برای افزودن پوشش هایی به سطوح فلزی استفاده میشود که دارای خواص محافظتی هستند. اما به اندازه پوشش های مبتنی بر رنگ ضخیم و نفوذی نیستند. این باعث میشود پوشش خلاء راه حل خوبی باشد برای زمانی که شما نیاز به حفظ تحمل بالا دارید اما همچنین نیاز به ایجاد ابزار یا محصولات تا حد امکان انعطاف پذیر دارید.

مصارف و کاربرد های صنعتی آبکاری نیکل کروم

  • آبکاری نیکل کروم در صنایع غذایی و نیکل برای مواد غذایی کاربرد دارد.
  • قابلیت استفاده از پوشش های نیکل در قطعات ماشین آلات
  • تعمیر قطعات خراب شده و شکل دادن الکتریکی
  • استفاده از نیکل به عنوان لایه زیرین کروم برای محافظت از خوردگی.

سرعت خوردگی نیکل کروم

سرعت خوردگی در مدت زمان طولانی بر اثر تشکیل اکسید نیکل کروم کاهش میابد.در نظر داشته باشید که سطح نیکل در صورت قرار گرفتن در محلول خورنده کدر میشود اما پوشش های نیکل روی آهن با وجود کدر بودن سطح از آن محافظت میکنند.این فرایند به آبکاری استیل نیز شهرت دارد زیرا فلز را همچون استیل میکند.

دستگاه آبکاری تحت خلاء

دستگاه آبکاری وکیوم یک دستگاه تمام اتوماتیک در محیط خلاء است که یک لایه سطحی بسیار مکانیکی از جزئیات ایجاد میکند. خرید ماشین آلات خوب برای انجام درست کار ضروری است به همین دلیل است که برای تجارت محصولات ورق فلزی همیشه باید مطمئن شوید که دستگاه آبکاری کروم خلاء تا آنجا که میتواند پیشرفته باشد.

آبکاری تحت خلاء چقدر ماندگاری دارد ؟

PVD میتواند یک عمر محافظت در برابر تمیز کردن روزانه داشته باشد که به دوام و ارزش محصول شما می افزاید.آبکاری سنتی برنج،نیکل و طلا نیاز به پوشش شفافی دارد که با گذشت زمان تخریب میشود و به راحتی کدر و خورده میشود.PVD به هیچ روکش شفافی که محو یا کدر میشود نیاز ندارد.

 

کل فرایند در یک محفظه خلاء انجام میشود تا از اکسیداسیون جلوگیری شود. این فرایند رسوب معمولا رسوب بخار فیزیکی نیز نامیده میشود. بسته به کاربرد ممکن است پس از رسوب گذاری پوشش بالایی اعمال شود تا خواصی مانند مقاومت در برابر سایش افزایش یابد.

PVD یک فرایند پوشش خلاء است که یک پوشش تزئینی و عملکردی درخشان ایجاد میکند.PVD از نیترید تیتانیوم استفاده میکند که یک پوشش بادوام را فراهم کند.پوشش های PVD در برابر خوردگی ناشی از تعریق و سایش معمولی نسبت به آبکاری طلا مقاوم تر هستند.

متالیزاسیون یک پوشش محافظ ایجاد یکند که مانعی بین ساختار زیرین و عناصر ایجاد میکند و میتواند طول عمر سازه را افزایش داده و ظاهر آن را حفظ کند.کاهش هزینه های نگداری و تعمیر سطوح رنگ شده به طور دوره ای نیاز به رنگ آمیزی مجدد برای حفظ سطح نهایی دارند.